A daily walk

Today I had a walk, Finding out the narrow roads, The trees were blooming out of the dark, Whilst the leaves were shining brighter than…

Mund te jesh

Ti mund te jesh fjala e gojeve te pafolura, Mund te jesh drita e syve te mbyllur, Kembet e nje ure, Krahet e nje perqafimi,…

Ne shtepi

Ne shtepi Dyer e dritare, Dysheme e tavane, Rrobat palare, kokevarur mbi divan, Shtrojat pathare, nderur ne ballkon, Rremuja shperndare, nuk njeh njesi. Tavolina e…

Hija

U be kohe pa folur, Me shume pa degjuar Ecim kokelarte; supe ulur, cdo dite nga pak, duke harruar… Une dhe ti hija ime, Une…

Lutje per boten, m’u shpetu’

Ca je t’u kerku’ lart e posht’ m’u shpetu’ Prej territ, prej vrerit, C’ka boten permbysi e perpjet’ ngriti gjamen, Qe shpirtin e gremisi si…

Nje fjale (S’di)

Nese gjen rruges faqe te grisura shtruar perdhe si te ishin gjethe te vjeshtes se kaluar, Jam une, jane vitet e mia, per ty i…

Dhimbja

Embelsisht e athet, shpuese ne qetesi. Mbetur mes nesh si te qe gdhendur ne hi; E tretshme, e pertypshme, e velshme, Dhimbja dehet, Dhimbja pergjumet,…

Lulet

Mbyll syte – lule; Te verdha si dielli, Te kuqe si jeta, Te arta si vjeshta, Te paqta si libri, fleta. Hap syte – lule;…

Hajmalia

Kur jam e ngarkuar (nuk dua te perdor fjalen “e trishtuar”) nis e i drejtohem qiellit. Nuk i lutem, jo! Shikoj rete dhe filloj t’i…

Gjurmet

Kur degjon tek ashpersohen britmat e nje vetetime, Kur ndjen eren tek i rritet shpejtesia, Te te rrembehen me rradhe, ditet, stinet e vitet. Ti…