Gruas sime

Po e nis duke te te kerkuar ndjese! Ndjese per te gjitha mengjeset kur ngrihem nga shtrati rrembimthi pa falenderuar kohen qe me dhurohet, dhe nje mengjes me shume me ty!
Dhe me kaq po e mbyll ndjesen. Tjeter gje doja te shtroja ne kete leter.
E di, te gjitha heret kur ti vjen vone ne shtepi dhe ankohesh se nese nuk je ti, asgje nuk behet sic duhet – ke te drejte – une e kaloj me humor, por ne vetvete e pranoj se ke te drejte. Mendo, nese do e pranoja kete dhe me ze te larte, cfare teme do te na mbetej per debat?
Sa here ndodh qe rruges se kthimit me dergon listen e blerjeve dhe pikerisht ate qe t’i ke theksuar me se shumti, une e harroj? Duhet te kete ndodhur disa here perderisa ke filluar, jo me vetem te me dergosh nje mesazh, por dhe te me telefonosh. E c’te te them! As vete nuk di pse ndodh. Mbase eshte cigarja qe e ndez rruges, e cila me pelqen aq shume qe me turbullon mendimet mes listes se blerjeve dhe asaj listes se pergjithshme te jetes sone.
Po kur nder rrobat e gjen ne xhepat e mi lloj e soj sendesh? Ke vite qe e ke shkarkuar veten nga kjo pergjegjesi, edhe pse as une nuk arrita ta zoteroj si aftesi. Sikurse dhe shume aftesi te tjera, nga ato te cilat ti i ke thjesht cilesi.
S’di c’te them! Ndoshta eshte menyra se si ju, nenat, na rritni kur jemi femije. Ndoshta mund te jete dhe memorja historike nder shekuj, nder popullsi e njerezime te ndryshme, e cila na ben te jemi “sic jemi”. Ose, me ka vajtur ndermend, te te them edhe kete: “Jam burre, ndryshe nga ti qe je grua”. Me kete nuk dua te nenkuptoj asnje epersi, kurrsesi! Thjesht, ndryshim – biologjik, fizik apo dhe psikologjik! Nuk justifikohem, kurrsesi! Thjesht, me ka vajtur ndermend se mund te jete dhe kjo! Se une perpiqem, nuk di te te them se sa perpiqem te jem si ty, jo sa ty. Por, nuk arrij. Ndaj them, se duhet te ekzistojne disa kufij te tjere, pertej deshires, qe krijojne kete pamundesi.
E keshtu e dashur grua, te qendrojme te qete, te ndryshem ne kete jete! Te ndryshem, por te bashkuar duke mesuar e zbuluar une nga ti e ti nga une, cdo dite e me shume.

Kur te kesh kohe e mendim, pres nje “kunderleter”, nje reagim nga ti!

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.