Ne gare

Ne gare, mesojme te jemi qe ne klase te pare. Ti me i miri, ti me e zonja, ti te jesh i pari, ti te jesh shembullorja!
Ne gare, na kujtojne se jemi cdo vit! T’ia kalojme kujtdo: S’ka me te mire se ti! S’ka me te zotin se ti! Pse te ta kaloje dikush?! Pse te mos jesh ti dhe vetem ti?! Cfare te mungon? Kush te pengon?
Ne gare, ne cdo provim! Ne gare, ne cdo sezon!
Ne gare, me te tretin, me te dytin, me te parin. Ne gare, pa kohe!
Ne gare, gjithmone dikujt po ia kalon!
Po qetesohu njeri! Pyet veten ku po shkon? Cfare ndodh nese ndalon? Mban mend kush je? Nga u nise dje?
Ndalon! Bie perdhe! Veten nuk njeh! Ne gare, te gjitheve ua kalon, vecse veten harron! Veten se njeh! S’ka me un’ vec ai, ajo; s’ka me dje – vec atje!

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.