Dyer te hapura

Nje mendim per ty, nje mendim nga ty!

Nje dite, si perdite!

E perfytyron dot nxenesin e klases se pare, ne diten e pare te shkolles? Jo kete te sotmin, te lexuarin, te parin e te degjuarin pa mesuar ende te ushqehet ne menyre te pavarur. Ate te dikurshmin, qe lidhte lidheset e gjata te kepuceve “vesh-lepurushi” vete, ulur ne stolin e korridorit. Ai vec kishte degjuar e imagjinuar me syte e fantazise se tij. Cfare emocioni per te! Tek kalon doren e vogel mbi tavolinen plot gdhendje nga duar te tjera, te rritura para tij. Nuk dinte ne dridhej perpara pergjegjesise se te nxenit, perpara emocioneve te miqve te tij te vegjel, apo perpara idhullit te udherrefyesit te tij! Ja, krejt ashtu si ai, dhe une sot! I ulur ne “banken” e pare, perballe me “udherrefyesin” tim. I kam stivosur mire te gjithe dokumentat, renditur sipas rendit te rendesise. I djersitur! Nuk di, a para frikes se cdo perpjekje mund te me kthehet permbys, a para ankthit te fitores ndaj nje sfide krejtesisht te re, i papergatitur. A thua c’po bej?! Ndonjehere, ndoshta ndergjegjesohem me shume sec duhet per kuptimin qe mbart te qenurit nje njeri – i thjeshte, i zakonshem, kalimtar. Ndonjehere vec me duket vetja gjigand – me i madh se hija e qiellgervishtesve, me i rende se shtyllat e pallatit te drejtesise. Ja keshtu, here pas here ngaterrohem!

Gjithsesi, i sigurt se, sido qe te shkoje, dita do te mbyllet po njesoj. Neser do te kete serish drite, si cdo dite. Nuk pres asnje gje me shume, si dielli dhe une.

Iva Verzivolli

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Back to top
Këtë e pëlqejnë %d blogues: