Unë lutem!

Unë lutem, që filli i mendimit të mos ngatërrohet, që e grija, e zeza dhe e bardha të lexohen. Unë lutem, që ëndrra të tretet…

Njeriu, njeriut!

Njeriu, njeriut! Një dorë mbi xhamat e ciflosur, që kërcasin më fort se krisma e shpirtit të burgosur. Një zë i shtruar, i duruar, në…

Nje dite, si perdite!

E perfytyron dot nxenesin e klases se pare, ne diten e pare te shkolles? Jo kete te sotmin, te lexuarin, te parin e te degjuarin…

Kudo ngrohtesi! Kudo dliresi!

E dashur mikja ime e mire, Sot nuk mund t’i shkruaja askujt tjeter vecse ty. Imagjinoj buzeqeshjen e lehte ne portretin tend te permalluar pasi…

E perkohshme

Ndalova sot per pak caste ne vitrinat e dyqaneve ne rrugicen ku banojme. Kane filluar te derdhen ne to ngjyrat e ngrohta te Krishtlindjeve. Te…

Turma

Kane shkruar shume per turmen e thashe: – Perse te mos shkruaj dhe une?! Flitet per turmen kur bisedohet rreth politikes a bindjeve fetare, flitet…